Bordslampa, Swedish Modern, modell 2467, Uppsala Armaturfabrik, 1940/50-tal.
Rund fot i mässing, oktagonalt skaft i teak, välvd kupa i mässing med vitlackerad insida, för två ljuspunkter. Märkt undertill. Diameter 34, höjd 39 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Märken.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.