Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, "Tapio", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab 1960-tal.
Betsad furu stomme, löstagbara plymåer med tygklädsel. Bredd 70 cm. Höjd 70 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10