Hans Hedberg, skål och vas, starkeldsfajans, Biot, Frankrike.
Fyrsidig skål med spräcklig glasyr bruna toner mot orange botten, signerad HHg. 9,5 x 9,5, höjd 6,5 cm. Vas med blank glasyr i bruna toner, signerad HHg Biot. Diameter 7, höjd 7 cm.
Krackelyr. Glasyrmistor. Tillverkningsdefekter.