Ole Wanscher, fåtöljer, ett par, "Colonial Chair PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark.
Stomme av mahogny med rottinglindad sits. Svarta skinnklädda dynor i sits och rygg. Brickmärkta. Sitthöjd ca 37, bredd 65, höjd 84 cm.
Ställvis slitage med fläckar och vissa repor. Lagningar i infästningarna för tvärslåarna i ryggen. Smärre skador på rottingen, Ena tvärslån mellan benen på ena stolen är något lös.