Carl Gustaf Hiort af Ornäs, soffa, "Studio", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab 1900-talets mitt.
Ek. Rygg med flätade läderband. Plymåer med blå tygklädsel. Längd 180 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Total höjd 80 cm.
Bruksslitage. Tygen under sittplymåerna är senare. Fläckar.