Mahognyfanérat skåp med rik intarsiadekor. Överdelen med dubbla glasdörrar med bakomliggande hyllor. Bredd 112, djup 45, höjd 188 cm.
Renoverad. Kompletterad. Slitage. Torrsprickor. Fanerlagningar. Lås saknas i en låda. Nyckeln fungerar till dörrparet inte till lådorna.