Betsat trä. Knapphäftad sits och rygg i läder. Höjd ca 101, bredd ca 47, sitthöjd ca 46 cm.
Slitage. Skador. Bitar saknas från dekoren. Lagningar. Förstärkningar. Orangrepp. Senare men gammal klädsel.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10