Lasse Ollinkari

(Finland, Född 1921)
Lasse Ollinkari
(Finland, Född 1921)

Lasse Ollinkari, stolar, 6 st, för Arkkitehtuuritoimisto Aarne Ervi, tillverkare Haimi 1952.

Beställningsarbete för Imatran Voima.
Stomme i bok. Blå gallonklädsel. Bredd 46 cm, sitthöjd 43 cm, totalhöjd 78 cm.

Ställvis omfattande slitage. Skador. Fanerskador. Repor.

Proveniens

Stolarna har tillhört originalinredningen på "Voimatalo", Imatra Voimas huvudkontor. Byggnaden av Aarne Ervi och byggnaden stod färdig år 1952.

Originalritningen på stolen är illustrerade i boken: Sisustaminen on kuin käsialaa
Carin Bryggman ja Lasse Ollinkari sisustusarkkitehdin ammatissa 1940- ja 1950-luvulla,
Susanna Aaltonen. Sid 185.

Lasse Ollinkari var en av Finlands första inredningsarkitekter. De första åren av hans karriär var under en tid då yrket som inredningsarkitekt höll på att etableras i Finland. Ollinkari inledde sina studier vid Taideteollisuuskeskuskoulu (Centralskolan för industriell konst) strax efter kriget och under de första studieåren inledde han också sin yrkeskarriär vid Aarne Ervis berömda arkitektkontor.

Utropspris
300 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977