Beställningsarbete för Imatran Voima.
Stomme i ek. Fast stoppad klädsel. Bredd 63 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 77 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Repor.
Fåtöljerna har tillhört originalinredningen på "Voimatalo", Imatra Voimas huvudkontor. Byggnaden av Aarne Ervi och byggnaden stod färdig år 1952.