Grålackerade stolar. Medaljongformad, genombruten rygg, fast stoppad sits med svart textilklädsel. Hörnfleuroner, kannelerade ben. Sitthöjd 43, höjd 89 cm.
Slitage. Märken. Färgbortfall. Ställvisa skador, delvis på klädsel och delvis på stommen. Torrsprickor.