Tudelat bokskåp i ek med svarvad dekor. Rakt, profilerat krön. Ovandel med glasade dörrar och bakomliggande hyllplan. Nederdel med pardörrar och bakomliggande hyllinredning. Bredd 121, djup 51, höjd 238 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Ett glas med spricka. Smärre skador. Kompletterad.