Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand, fåtölj, "LC2", Cassina, numrerad 161.
Fåtölj med kromad stålrörskonstruktion. Stoppade plymåer klädda i svart läder.
Märkt samt numrerad i stålröret Le Corbusier LC/2 161. Bredd 76 cm, djup 70 cm, sitthöjd ca 40 cm, ryggens höjd 64 cm.
Nött läder, enstaka hål. Armlänets söm med lagning, åldersrelaterat slitage, ställvis märkbart.