Förgyllt saltkar med dekor i skuggad cloisonné-emalj, på tre kulfötter. Kyrillisk mästarstämpel i oval MC (latinskt alfabet MS). Kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin.
Diameter 4 cm, höjd 2,7 cm.
Den ljusblå emaljen och de övre vita rundlarna med skador.