Heikki Turunen, taklampa, modell 340-284 Luxifer, Orno 1900-talets slut.
Metallskärm med underliggande reflektor i akryl. Bär tillverkarens etikett. Höjd ca 50 cm. Diameter 65 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.