Handmålad dekor av pärlhyacinter. Stämplade Pärlhyacint Upsala-Ekeby Gefle Made in Sweden Handmålad Ellen Mortensen. Koppens diameter 9, höjd 7,5, fatets diameter 16 cm.
Kanten på kopparna täcks ej helt av glasyren som ställvis är något ojämn med mikronagg. Smärre ytslitage. Den ena koppen med glasyrpricka under örat. Mindre glasyrmistor.