Ilmari Tapiovaara, klädhängare, KP 21, Keravan Puuteollisuus, 1900-talets mitt.
Lackerad björk. Bär tillverkarens stämpel. Längd 85 cm. Höjd 32 cm. Djup 30 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.