Alice Nordin, taklampa, jugend, 1900-talets början, signerad.
Patinerad brons. Dekor av blommor och bladverk mot pikerad botten, signerad Alice Nordin i gjutningen. Kupa av glas med dekor i relief. Tre ljuspunkter. Höjd 60, diameter 40 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad. Omarbetad. Avkortad. Delar saknas.
Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.