Bertil Fridhagen, bokhylla, "Variett", Bodafors, 1950/60-tal.
Tvådelad. Teakfanerad med detaljer av ek och bok. Underdel med dubbla skjutdörrar med bakomliggande hyllor. Överdel med hyllor. Bredd 80, djup 24, höjd 173 cm.
Fanerskador. Smärre slitage. Senare målning senare. Ett hyllplan saknas.