Målade och bronserade och med skuren dekor. Bladhölstrade och kannelerade framben. Sabelformade bakben. Sarg med fleuroner. Soffans armlän med avslut av lejonmaskaroner. Stoppad sits och rygg. Sitthöjd 44, soffans längd 140 cm.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar. Smutsig.