Axel Einar Hjort, karmstol, Nordiska Kompaniet.
Märkt NK R 33972 - C 11 1 33. Bonad björk, stoppad klädd sits. Sitthöjd ca 49 och höjd ca 89 cm.
Skador. Slitage.