Sven Palmqvist, taklampa, Orrefors 1940-tal.
Frostad innerkupa, dekorerad med sex armar i relief i klarglas, sex ljuspunkter. Höjd 60 cm, diameter 63 cm.
Ursprungligen med fler armar. Hårspricka i innerkupa, en arm med en lagning i metallfästet, enstaka smärre nagg, ej funktionstestad.