C.G. Hallberg

(Sverige, Grundat 1860)
C.G. Hallberg
(Sverige, Grundat 1860)

Elis Bergh, tillskriven, golvlampa, C.G. Hallberg, Swedish Grace, 1920/30-tal.

Nysilver. På rund fot med tassar. Stammen med klot nedtill samt delvis räfflat. Godronnerade detaljer. För två ljuspunkter. Tillverkar stämpel på foten. Höjd 197 cm

Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Enstaka bucklor.

Formgivare

C G Hallberg är en svensk silververkstad som som grundades av silversmeden Carl Gustaf Hallberg (1824-1888) år 1860. År 1878 togs firman över av Jean Jahnson. Jeanson kom att utveckla firman framgångsrikt och man expanderade stort. Ferdinand Boberg var en av dem som ritade föremål för Hallbergs vid 1900-talets början, andra formgivare var, för att nämna några Vera Ferngren, Gustaf Jansson, Elis Bergh, Sylvia Stave, Heinz Decker.

Utropspris
10 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69