Kaare Klint, fåtöljer med fotpall, ett par, modell 6212, Rud Rasmussen, Danmark.
Stoppade öronlappsfåtöljer med textilklädsel, på benställning av mahogny. Armlänskydd i annat tyg medföljer. Sitthöjd 45, bredd 70, höjd 117 cm.
Något slitage. Benen med märken, repor och vissa fläckar. Ett armlän trådslitet.