Bukig form med rundade hörn. Fanerad med valnöt, plommon och alm. Inläggningar i rutor och fält. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Längd 115, bredd 60, höjd 81 cm.
Renoverad. Beslagskompletteringar. Senare lås. Ställvisa fanerskador, lagningar. Nyckel saknas.