Matservis, fajans, 68 delar, rokokostil, "Rörstrandia" Rörstrand, 1900-talets första hälft.
Efter 1700-talsmodell. Dekor av blommor.
12 förrättstallrikar, diameter 20,5 cm.
24 mattallrikar, diameter 24,5 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm.
12 assietter, diameter 17,5 cm.
1 såssnipa med fat, längd 21 cm.
2 ovala fat, längd 22 cm.
2 ovala serveringsskålar, längd 21 cm.
1 oval serveringsskål, längd 25 cm.
2 serveringsfat, längd 32 cm.
Krackelyr, ställvis missfärgad. Nagg förekommer.