En rund karott i silver med pip och svarvat trähandtag. Skålens diameter 11,5 cm, höjd 6 cm, total längd 24,5 cm. Total vikt 186 gram.
Smärre bucklor. Skaftet med smärre sprickor och nagg. Karotten tippar av skaftets tyngd när den ej är fylld.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10