Bemålade med blomstermotiv, delvis förgyllt, bestående av;
5 st koppar med 6 st fat, diameter koppar 7,5 cm diameter fat ca 13 cm, (2 koppar och 1 fat med stora lagade sprickor, 1 hel kopp med fotringsnagg)
1 kaffekanna med lock höjd 24,5 cm, (pipen med glasyrmistra, tillverkningsdefekt vid handtagets fäste)
1 gräddkanna höjd 10,5 cm, (handtaget har gått av, lagad)
Åldersrelaterat slitage. Bruksslitage. Nagg. Sprickor. Lagningar.