Karl Erik Ekselius, stolar, 4 st, JOC Möbler, Vetlanda, 1950/60-tal.
Stomme av valnöt. Stoppad rygg och sits med mönstrad textilklädsel. Märkta JOC Made in Sweden by JO Carlsson Vetlanda Design Karl Erik Ekselius. Sitthöjd 45, höjd 95 cm.
Något slitage. Märken. Smärre avslag.