Gråmålade med textilklädda sitsar. Genombruten rygg med kolonnliknande spjälor med lotusavslutningar. Sitthöjd 45, bredd 44, höjd 87 cm.
Senare målning. Senare klädsel. Ställvis slitage och färgbortfall. Fläckar. Vissa lagningar. Tre mellanslåar saknas i H-kryssen.