Förgylld och bronserad. Genombruten dekor av akantus, valvformade bågar, blomstegirlander och pikerade fält med graverad dekor. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. 84 x 34,5 cm.
Delvis framtagen originalförgyllning. Senare spegelglas (1800-tal) och bakstycke. Smärre dekorkompletteringar.