Aino Aalto, soffbord, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B, 1900-talets mitt.
Massiv björk, askfanerad plywood. Stämpelmärkt Artek. Bredd 74,5x74,5 cm, höjd 55,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Slitage. Märken.