Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

Aino Aalto, soffbord, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B, 1900-talets mitt.

Massiv björk, askfanerad plywood. Stämpelmärkt Artek. Bredd 74,5x74,5 cm, höjd 55,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Slitage. Märken.

Formgivare

Klubbat pris
180
2 039
188
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (3 bud)
22 apr 13:07
180 EUR
21 apr 19:27
150 EUR
19 apr 22:26
50 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård