Per B. Sundberg

(Sverige, Född 1964)
Per B. Sundberg
(Sverige, Född 1964)

Per B. Sundberg, vas "Fabula", Orrefors 2004

Inuti motiv av jultomte och barn, flygplan och blommor, signerad "Orrefors Limited 2004 960987 Per B Sundberg 3-10", höjd ca 12 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Per B (Bertil) Sundberg (f. 1964) är en svensk skulptör och formgivare inom framför allt glas och keramik, utbildad vid Konstfack, Stockholm. Han har även studerat vid Pilchuck Glass School, Seattle; och Corning Museum of Glass, USA. Fram till år 2005 var han verksam vid Orrefors, därefter utnämnd till professor vid Konstfack till år 2011. Per B Sundbergs skulpturala verk har ett påtagligt eget uttryck och ofta en humoristisk twist. Han har utvecklat flera egna tekniker som "lito-graal" och "fabula".

Klubbat pris
8 900
786
820
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
22 apr 21:45
8 900 SEK
22 apr 21:45
8 700 SEK
22 apr 21:44
8 500 SEK
22 apr 21:44
8 300 SEK
22 apr 21:44
8 200 SEK
22 apr 21:25
8 000 SEK
22 apr 21:25
7 800 SEK
22 apr 21:25
7 600 SEK
22 apr 21:25
7 400 SEK
22 apr 18:07
7 200 SEK
22 apr 15:38
7 000 SEK
22 apr 15:38
6 800 SEK
22 apr 14:36
6 400 SEK
18 apr 10:55
6 200 SEK
17 apr 16:31
6 000 SEK
16 apr 6:53
5 000 SEK
15 apr 21:06
3 000 SEK

Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95