Bertil Vallien, skulpturer, 4 st, "Brains", Kosta Boda.
Glas i olika färger. Höjd 7,5 cm. Signerade B. Vallien Kosta Boda Atelier BBVAT 999010/1000, Kosta Boda BVallien 40007 respektive Kosta Boda BVallien 99660. En osignerad. En med stensockel 6 x 6 cm.
En med märken.
Bertil Vallien (f. 1938) är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.
Läs mer