Ragnar Helsén, fåtölj, "Oxford", modell 3543, Svenskt Tenn/Stjernmöbler, 1900-talets andra hälft.
Textilklädd med lös dyna i stisen. Ben av betsad bok. Sitthöjd 42, bredd 83, höjd 100 cm .
Ställvis skador på klädseln. Benen med visst slitage och märken.