Ole Wanscher, stolar, 4 st, "Rungstedlund", Poul Jeppesen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Stomme av betsad mahogny. Fast skinnklädd sits. Etikettmärkta. Sitthöjd 45, höjd 76 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Smärre fanerskador undertill på en sits. Senare klädsel.