VAS SAMT FAT, fajans, Stig Lindberg, 1940/50-tal. Fajansmålare Fru Klink samt Giovanni Pugno.

Dekor i gröna nyanser. Vas med cylinderform samt lövformat fat. L 32. H 21

Smärre slitage. Fatet med nagg.

Utropspris
1 500 SEK