SKÄNK, sengustaviansk, 1800-talets början.

Vitmålad. Kantsarg. Två lådor med romber, i fronten Två skåpluckor med bakomliggande hyllor. Runda mässingbeslag. B ca 49, L ca 108, H ca 112. Nyckel finns.

Bruksslitage. Smärre märken och repor. Senare målning. Slitage på färgen.

Utropspris
6 000 SEK