Bålslev med svarvat mahognyskaft, London 1745, 3 ströskedar varav en stämplad Pehr Blommert, Gävle 1827, 2 tesilar, såsslev, sockertång, saltsked. L 11-36.
Slitage. Några med graverade initialer. Bålsleven med lagning vid skaft samt möjligen något senare träskaft.