MAGNUS, CARL. Färglitografi, sign o dat -86. Nr 11/75.
Komposition i grått. 43 x 30.
Carl Magnus är en svensk skulptör, grafiker och bildkonstnär född i Getinge, Halmstad. Han var verksam som lärare i skulptur på Valands konsthögskola i Göteborg och professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm. Magnus målade under 1960-talet expressiva och kraftfulla målningar, senare övergick han till att skapa skulpturer och måleri uppbyggda av enkla geometriska och arkitektoniska former med symboler som obelisker, pyramider och trappor.