KANDELABRAR, 1 par, empire, tidigt 1800-tal.

Förgylld och patinerad brons. Socklar av marmor. Satyrer hållande 2 ljusarmar. Urnformade delvis godronnerade ljuspipor med lösa ljusmanschetter. H 58.

Smärre repor. En satyr med litet hål i ryggen.

Utropspris
50 000 SEK