ELISABETH OHLSON WALLIN, "Male egg", signerad och daterad 2012.
”Ägget är en symbol för kvinnan, ett mystiskt ägg. Läderbögen symboliserar kvinnan”. Blandteknik på massivt frigolit. H 75 exklusive ställning.
Några av Sveriges mest välkända konstnärer och designers har skapat åtta spektakulära och innovativa påskägg för att hjälpa kvinnor i fattiga länder.
Alla intäkter går till ActionAid som hjälper fattiga kvinnor att köpa kycklingkullar för uppfödning.
Utställningen upplevs nu i Sollentuna Centrum i Stockholm. Där föremålen också hämtas ut.