Johan Axel Wetterlund

(Sverige, 1858-1927)
Johan Axel Wetterlund
(Sverige, 1858-1927)

JOHAN AXEL WETTERLUND, skulptur, grönpatinerad brons, signerad J.A. Wetterlund. Gjutarstämplar Herman Bergman Fud.

Tiger. Längd 39, höjd 26 cm.

Enstaka rispor.

Proveniens

Inskription. Gåva till Hans TH. Holm från Svenska Radioaktiebolaget, 1942.

"Katalog öfver bronser från Herman Bergmans konstgjuteri AB Stockholm", motivet upptaget som N:o 128 samt avbildat halvsida.

Utropspris
6 000 SEK