Dekor i blått. 10 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 8 entrétallrikar, såsskål samt 8 tekoppar med fat. Mattallrikarnas diameter 27 cm.
Bruksslitage. Några repor. Ett tefat med nagg.