LJUSKRONA, oskariansk, sent 1800-tal. Höjd ca 85 cm.

Stomme av mässing. För 12 ljus i 2 etage. Behängd med olikslipade prismor.

Ej funktionstestad. Smärre slitage. Några prismor saknas. Några med nagg.

Utropspris
8 000 SEK