Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

CHRISTIAN ERIKSSON, skulptur brons, signerad o daterad i godset Kiirunavaara 1909, gjutarstämplar Hugo Elmqvist, AB.

"Sittande lapp". Brunpatinerad. Höjd 21 cm. Signerad samt gjutarstämplar monogram Hugo Elmqvist AB E. Gj-metod. Stockholm. (Elmqvist gjutarmetod. Stockholm).

Mindre slitage.

Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK, 1953, motivet omnämnt sid 177-178, jfr avbildningar av andra versioner sid 178-179.

Utropspris
12 000 SEK