Gustaf Wilhelm Lindberg, Örebro 1849, höjd 26 cm. Erik Wikgren, Nyköping 1830. Höjd 19 cm.
Repor och märken. Den större med lagningar, bristningar samt bucklor. Den mindre med lagad hänkel.