TAKAMPEL / TAKFOTOGENLAMPA, 1800-talets slut. Höjd (exkl kedjor) ca67 cm.

Majolika, bronserad gulmetall, för 6 ljus, manschetter med stavprismor. Senare kupa i jugendstil, senare elektrifierad.

Ombyggd, armatur i brännaren, höjdens justermekanism saknas. Slitage. Krackelyr i oljehuset. Enstaka prismor saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK