Mörkgult tonad glaskupa med etsad och slipad dekor i from av heraldiska vapen från svenska försvarsmakten, bl.a svenska flygvapnet.
Mittstam klädd i glas. Höjd ca 50
Slitage. Märken och repor. Ej funktionstestad.
Enligt uppgift från F 17, officersmässen i Kallinge.