HARALD SALOMON, skulptur, stengods, Rörstrand, monogramsignerad.
"Morgon", grönglaserad, sockel med silverband med gåvo- och namngravyr, årsstämplad 1946. Höjd (exkl sockel) 29cm.
Glasyr med krackelyr.