Robert Högfeldt

(Sverige, 1894-1986)
Robert Högfeldt
(Sverige, 1894-1986)

HÖGFELDT, ROBERT, blyertsteckning, sign.

Nakenstudie. Bildstrl. 33x26

Smärre slitage i form av något gulnat papper.

Konstnär

Gustaf Robert Högfeldt föddes 1894 i Eindhoven, Holland och dog 1986 i Stockholm. Han var bildkonstnär och är främst känd som akvarellist. I hans bilder återfinns ofta komiska och sagolika berättelser. Han studerade i Paris, Düsseldorf samt i Stockholm och finns representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm. Mest känd är han för sina humoristiska bilder och bokillustrationer, ett exempel är illustrationerna till Maria Olofssons bok "På trollkalas, sagor för snälla och stygga barn".

Utropspris
1 200 SEK